Lista aktualności Lista aktualności

14 marca - Dzień motyli

Motyle. Piękne, delikatne i kruche. Motyle to owady, które występują na niemal wszystkich kontynentach. Wyjątek stanowi tylko Antarktyda. Zaraz po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę owadów. Obecnie na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce ponad 3 tysiące.

W większości dorosłe postacie motyli odżywiają się nektarem kwiatów jednocześnie je zapylając. Nie odgrywają tak ważnej roli jak pszczoły czy trzmiele, ale są gatunki roślin przystosowane do zapylania tylko przez motyle (np. wiciokrzew czy podkolan).

Najbardziej znanym produktem motyli jest jedwab. Jest on wytwarzany przez gąsienice jedwabnika morowego, celem ochrony poczwarki.

Podstawą diety motyli jest nektar kwiatów. Niezbędne sole mineralne owady muszą pozyskać z innych źródeł. Mogą być nim fermentujące owoce, które spadły z drzew, ale również odchody zwierząt czy nawet padlina. Na odchodach zwierząt często spotykamy mieniaka tęczowca, zaś padlinę upodobała sobie zwłaszcza rusałka admirał.

Dorosłe postaci motyli nie są zbyt długowieczne – giną najczęściej po 2–4 tygodniach. Są jednak wyjątki od tej reguły. W Polsce jednym z rekordzistów jest pospolity latolistek cytrynek. Wylęga się w lipcu, w sierpniu zapada w sen, a wiosną pojawia się jako jeden z pierwszych gatunków owadów. Wówczas przystępuje też do rozrodu.

 

Czy wiesz, że:

- Aparat gębowy motyli to typ ssący. Zdecydowana większość wśród gatunków motyli odżywia się nektarem, co umożliwia właśnie taki typ aparatu gębowego. U niektórych rodzin motyli, które są bardziej pierwotne, zachowały się jeszcze resztki aparatów gryzących.

- Zawisakowate, czyli jedna z rodzin motyli, mają jedne z najdłuższych ssawek, które u niektórych gatunków są nawet dłuższe od ich ciała.

- Na całej powierzchni czułków rozmieszczone są receptory, które odpowiedzialne są za rozpoznawanie zapachów.

- Najszybsze wśród motyli mogą osiągać prędkość nawet do 55 km na godzinę.