Lista aktualności Lista aktualności

Bogactwo grzybów

Wyjście na grzyby to doskonały pretekst oderwania się od telewizora, telefonu czy tabletu. To znakomita okazja do relaksu, a jak się poszczęści to i do udanych zbiorów. Jednak dobrze mieć przy sobie telefon, chociażby po to, żeby uwiecznić to kolorowy świat.

Królestwo grzybów Fungi to liczna i różnorodna grupa organizmów występujących we wszystkich ekosystemach lądowych i wodnych. Szacuje się, że jest ich na Ziemi około 1,5 miliona gatunków.

Grzyby rosną wszędzie przez cały rok, to jednak jesień i czasami wiosna są tymi porami roku, kiedy jest ich najwięcej. Warunkiem koniecznym dla tworzenia owocników jest woda, w tym wysoka wilgotność powietrza. Dlatego w okresach gdy m.in. podłoże i powietrze są wilgotne, grzyby rosną masowo. Duże znaczenie ma oczywiście temperatura.

W każdym lesie gdzie tylko spojrzymy wszędzie je dostrzeżemy. Na drzewach, na martwym drewnie, w ściółce, na igłach, liściach, szyszkach. Dla większości społeczeństwa zainteresowanie wzbudzają jedynie grzyby wielkoowocnikowe ze względu na swoje znaczenie gospodarcze. Będą to groźne pasożyty powodujące straty w leśnictwie, ale przede wszystkim smaczne grzyby jadalne, powszechnie zbierane i wykorzystywane w celach kulinarnych. Pozostałe są przedmiotem badań nielicznych specjalistów i ogół społeczeństwa interesuje się nimi mało, a spełniają wielką i nieocenioną rolę w obiegu pierwiastków w przyrodzie. Obecny artykuł będzie ma za zadanie zaprosić do podziwiania niezwykle barwnego świata grzybów.

Powszechny zachwyt wywołują zazwyczaj grzyby kapeluszowe, najczęściej borowik. Ale są grzyby, które nie mają kapeluszy i są równie fascynujące. Kształtem przypominają maczugi, pióra, świeczniki, wulkany. Niektóre mają kształt gwiazd, misek a nawet uszu. Inne kojarzą nam się ze zwykłą plamą na ścianie czy mokrą szmatą.  Owocniki grzybów mogą się różnić również pod względem konsystencji. Mogą być gęste jak kisiel albo galaretka. Zazwyczaj są sprężyste i gąbczaste. Grzyby można spotkać we wszystkich kolorach – od jasnych białych, różowych, żółtych do ciemnych zielonych, fioletowych i czarnych.

To tylko namiastka tego co możecie ujrzeć w jednej z najważniejszych ostoi grzybów w Polsce czyli w Puszczy Białowieskiej. Z długiej listy gatunków występujących w naszych lasach wybraliśmy te które ostatnio spotkaliśmy na swojej drodze.

Źródło:

grzyby.pl

Grzyby jakich nie znamy (M.Wrzosek, Z.Sierota)

Puszczańskie rarytasy (BPN)