Lista aktualności Lista aktualności

Dzień jeża z najmłodszymi

Choć nie szyję nic, jak wiecie, pełno igieł mam na grzbiecie. Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. (Hanna Zdzitowiecka)

W minionym tygodniu obchodzony był Dzień jeża. To doskonała okazja, by przyjrzeć się z bliska tej sympatycznej postaci. Jeże to jedne z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt w naszym kraju, ale czy tak naprawdę dobrze je znamy? Edukatorzy z naszego nadleśnictwa przeprowadzili kilka miłych spotkań z dziećmi z pobliskich przedszkoli. Były zagadki, wiersze oraz prace twórcze.

Jeż zamieszkuje widne lasy, także parki miejskie i ogrody. Dobrze czuje się w skupiskach zagęszczonych krzewów, na łąkach z zaroślami. Prowadzi nocny tryb życia, na łowy wyruszają o zmroku. W razie niebezpieczeństwa jeż zatrzymuje się, nadsłuchuje i węszy. Słuch i węch ma znacznie lepszy niż wzrok. Napadnięty ucieka lub zwija się w kłębek. Przyjmuje wtedy prawie kulisty, obronny kształt.

Głównym pokarmem jeży są owady, dżdżownice, ślimaki, larwy, pająki, stonogi i szarańczaki. Uwielbiają jaja ptaków gniazdujących na ziemi, jaszczurki a nawet węże, żaby, małe gryzonie.  Jeże nie są roślinożerne. Wbrew obiegowej opinii jeże absolutnie nie jadają jabłek. Jeże są bardzo pożyteczne, ponieważ żywią się wieloma szkodnikami. Na zajęciach edukacyjnych dzieci rozpoznawały, które z przedstawionych eksponatów mógłby zjeść nasz bohater.

Jeże zapadają w sen zimowy. Gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10 °C większość procesów fizjologicznych w ich organizmie ulega spowolnieniu. Serce zwalnia pracę, spada liczba oddechów, ciepłota ciała obniża się z 36 °C do ok. 5-6 °C. Jeże znajdują schronienie w norkach wykopanych pod korzeniami drzew, pod stertami gałęzi, w dużych kopcach liści, pod spróchniałymi pniami i w zakamarkach budynków gospodarczych na wsi.

Pamiętaj: jeśli spotkasz na spacerze jeża - nie możesz go niepokoić i odciągać od ważnych czynności, w tym zdobywania pożywienia. Jeże to zwierzęta znajdujące się pod ochroną.

Foto:

Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce

Przedszkole w Dubinach

Nadleśnictwo Hajnówka