Lista aktualności Lista aktualności

Komunikat

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych, w sprawie zakazu wstępu do lasu w Nadleśnictwie Hajnówka i w pozostałych nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej

 wyjaśniamy,

iż zakaz wstępu do lasu na terenie Puszczy Białowieskiej został wprowadzony znacznie wcześniej, tj. przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa, tylko i wyłącznie ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego osób odwiedzających Puszczę Białowieską.
W chwili obecnej, nadleśnictwa nie mają żadnej podstawy prawnej do wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu powołując się na epidemię, groźbę zakażeń, nadmierne gromadzenie się ludzi na danym obszarze. Może to zrobić jedynie wojewoda lub minister, o ile problem przekracza zasięg jednego województwa.


Wyjaśniamy, że na stronie Banku Danych o Lasach, podawana informacja jest zgeneralizowana, tj. pokazana tam powierzchnia zakazu wstępu do lasu podana jest do zasięgu całego leśnictwa, co może budzić Państwa wątpliwości.
Szczegółowe informacje o obszarze, na którym wprowadzony jest zakaz wstępu do lasu podane są na stronach konkretnego nadleśnictwa. TUTAJ

Tam, gdzie nie ma zakazu, lasy są otwarte dla każdego.

Apelujemy jednak, by z uwagi na obecną sytuację, tj. pandemię koronawirusa stosować się do poniższych zasad.


Życzymy spokojnego i bezpiecznego wypoczynku w lesie!