Lista aktualności Lista aktualności

No printing day

To jeden symboliczny dzień (zawsze pierwszy piątek października), w którym powstrzymujemy się lub staramy się powstrzymać, od drukowania.

Ta akcja społeczno-ekologiczna zapoczątkowana została w Polsce w 2012 roku. Wiadomo że nie wyeliminujemy ze swego życia papieru na zawsze, tym bardziej, że obecnie ograniczamy chociażby zużycie plastikowych toreb na rzecz papieru opakowaniowego. I bardzo dobrze, w końcu papier powstaje z drewna a drewno to surowiec odnawialny. Jednak ten dzień ma za zadanie zwiększyć świadomość ludzi i ograniczyć bezmyślne drukowanie, ponieważ w przeciętnej firmie marnuje się ok. 8,2% wszystkich wydruków. Marnowane w Polsce kartki, ułożone jedna na drugiej, przewyższyłyby 2361 razy Pałac Kultury i Nauki.

 

Jak oszczędzać papier?

- drukować dwustronnie;

- starać się nie drukować wersji roboczych;

- przy płatności kartą zrezygnować z wydruków potwierdzenia transakcji;

- segregować śmieci – zbierać makulaturę;

- nie wyrzucać książek a oddawać innym lub do biblioteki (podobnie z gazetami);

- zrezygnujmy z dostarczania nam ulotek reklamowych

- źle zadrukowanych kartek używajmy do podręcznych notatek.

 

            W Polsce konsumpcja papieru przewyższa dwukrotnie średnią światową. Przeciętny Polak zużywa rocznie 143 kg papieru/rok, na świecie to 55 kg/rok. W tym rankingu wyprzedzamy Francuzów i szwajcarów. Jeszcze 20 lat temu Polak zużywał 65 kg papieru rocznie ale już w 2011 roku ta ilość wynosiła 100 kg.

Polska produkuje rocznie 6 mln ton papieru ale liderami są Niemcy (25 mln ton). Nasz papier eksportuje się do Niemiec, Holandii, Francji a także do Chin oraz za Ocean, do USA, Kanady i Meksyku.

Najwięcej produkujemy papieru opakowaniowego (46,6%), papieru do książek, czasopism, katalogów czy reklam (18,5%). Na trzecim miejscu jest produkcja papieru higienicznego: papier toaletowy, chusteczki higieniczne, ręczniki kuchenne i inne (11,6%).

 

Głównym surowcem do produkcji papieru jest drewno, głównie iglaste, sosnowe. Inne to makulatura, celuloza chemiczna, celuloza mechaniczna czyli świeże włókna drzewne oraz dodatki: kreda, kaolin, gips, barwniki. Pamiętajmy przy tym, że makulatury nie możemy wykorzystywać w nieskończoność, a do jej oczyszczenia potrzeba mnóstwo wody i środków chemicznych.

 

 

Źródła do artykułu:

www.printnet.pl

www.kpmg.pl

www.focus.pl

Faostat