Lista aktualności Lista aktualności

Pączki z lasu czyli jak rozpoznać drzewa?

Drzewa najłatwiej rozpoznawać po liściach. A co gdy nie ma liści? Wtedy możemy je identyfikować z wykorzystaniem kory i pączków.

Dziś przy okazji święta pączka odwiedziliśmy uczniów kl. 2 w Dubinach z wiązką gałęzi drzew i krzewów. Uczyliśmy się rozróżniać pączki różnych gatunków, które rosną w naszych lasach oraz ogrodach. Omawialiśmy pączki kwiatowe, liściowe, mieszane. Była mowa o pączkach śpiących, szczytowych i bocznych. Analizowaliśmy jak ułożone są na pędach – naprzeciwlegle, naprzemianlegle i w okółkach.

Dzieci mogły dotknąć i samodzielnie sprawdzić, które pąki są ostre, a które zaokrąglone. Czy są owłosione czy pokryte kleistą substancją w celu uszczelnienia i zabezpieczenia zawiązków liściowych przed niskimi temperaturami?

U większości drzew i krzewów widzieliśmy pąki okryte twardymi łuskami okrywowymi. Ale poznaliśmy też takie gatunki, które nie wykształcają łusek. Pąki mogą mieć różne kształty, długość i barwę. Rozróżnialiśmy pąki m.in. okrągłe, owalne, wydłużone i zaostrzone.

Prawdziwy pączkowy zawrót głowy.

Po tak aktywnej lekcji postanowiliśmy z uczniami umówić się  na kolejną lekcję rozpoznawania gatunków drzew i krzewów po liściach i kwiatach.