Dzikie gęsi wracają z zimowisk
W pierwszych dniach marca witamy wielkie klucze dzikich gęsi powracających z zimowisk.
Imponują nam swoją mądrością i silnym poczuciem więzi rodzinnych. Ktoś kto wymyślił powiedzenie „Głupi jak gęś" z pewnością nie znał tych ptaków.
Gęsi, oprócz kormoranów i żurawi, tworzą najbardziej znane stada - klucze. Klucz prowadzi jeden ptak, za którym lecą pozostałe, ustawione w dwóch ramionach. Ciągną dostojnie, w ustalonym przez naturę porządku. Gęsi rozpoznać można po charakterystycznej sylwetce, a także po upodobaniu do częstego odzywania się w czasie lotu.
Wędrówka to bardzo trudny, pełen niebezpieczeństw okres w życiu ptaków. Nie wszystkie ptaki dolatują na zimowiska i nie wszystkie, które podejmują powrotną drogę, docierają na miejsce lęgów.
W marcu powraca do nas na tereny lęgowe gęgawa. W Polsce jest nielicznie lęgowa (około 1500 par na zachodzie kraju), ale dość liczna na przelotach. Największe skupienie lęgowe gęgawy występuje w rezerwacie Stawy Milickie. O randze rezerwatu świadczy także fakt umieszczenie go na liście RAMSAR czyli najcenniejszych obszarów wodno-błotnych.
Dość liczna jest także w Wielkopolsce (Jezioro Gopło, środkowa Warta). Mniej licznie gniazduje na wschodzie i południu Polski, ale i tu mamy miejscami liczne populacje, np. nad Biebrzą, nad jeziorem Drużno i nad Nidą.
Gęgawa uznawana jest za przodka gęsi domowej, od której jest nieco mniejsza. Dwa inne gatunki gęsi zbożowa i białoczelna przelatują przez nasz kraj wracając z zimowisk. Lecą daleko na wschód. Najbliższe stanowiska lęgowe gęsi zbożowej znajdują się w północnej Skandynawii, zaś białoczelna zamieszkuje tajgę wschodniej Europy oraz Syberii po Kołymę.
A.Laskowska-Ginszt
Zdjęcia źródło:
1. http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/79:Suwalszczyzna/97402:Klucz_dzikich_gesi..html Henryk Milewski
2. https://tripowy.wordpress.com/2012/07/17/rezerwat-stawy-milickie-w-stawnie/