Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe 21.05.2024 | Nadleśnictwo Hajnówka ...

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

O małej retencji na terenie Nadleśnictwa Hajnówka

O małej retencji na terenie Nadleśnictwa Hajnówka

Zasoby wodne Polski na tle innych europejskich krajów są stosunkowo niewielkie i ilość wody, którą możemy dysponować w dużym stopniu zależy od opadów, ponieważ to one są głównym źródłem zasilania rzek, jezior, wód gruntowych i zbiorników retencyjnych. Regularne i odpowiednie ilości opadów zapewniają stały dopływ wody do ekosystemów i zasobów wodnych, z których korzystają ludzie, flora i fauna, rolnictwo oraz przemysł.

Długotrwały brak opadów może prowadzić do suszy, zmniejszenia poziomu wód i problemów z zaopatrzeniem w wodę.

W ostatnich latach coraz większy wpływ na ilość i rozkład opadów mają zmiany klimatu, które powodują ekstremalne zjawiska pogodowe — długie okresy suszy przeplatają się z intensywnymi opadami, co utrudnia skuteczne gospodarowanie zasobami wodnymi i zwiększa ryzyko powodzi oraz niedoborów wody.

Mała retencja ma za zadanie spowolnić spływ wody opadowej i roztopowej, zatrzymać wodę na rozlewisku przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Główny cel retencjonowania to zatrzymanie jak najwięcej wody lokalnie – w glebie i w zbiornikach, nie pozwolić jej szybko odpływać do rzek i dalej do morza.

Retencjonowanie wody w lasach ma ogromne znaczenie w kontekście walki z suszą, ochroną różnorodności biologicznej i zapobiegania powodziom.

Mała retencja w lasach to również zwiększenie dostępności wody dla roślin i zwierząt, stabilizacja mikroklimatu czy ochrona torfowisk i terenów bagiennych.

W Nadleśnictwie Hajnówka w 2005 r. wykonano 19 progów-bystrotoków na rzece Perebel, Łutowni i w jej dopływach. Utworzyło się kilkanaście małych i większych rozlewisk. Przejściowo pojawiły się przy nich bobry, które zmodyfikowały same progi piętrzące ale i rozlewiska. Dobudowały tamy do grobli, ścięły drzewa, wybudowały żeremie.

Od bieżącego roku na terenie nadleśnictwa realizowany będzie „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych – kontynuacja” (MRN3). Cel główny projektu to wzmocnienie odporności nizinnych ekosystemów leśnych na zagrożenia związane ze zmianami klimatu.