Asset Publisher
Rzekomy pomór drobiu
Rzekomy pomór drobiu (ND, choroba Newcastle) to groźna choroba wirusowa dotykająca ptactwo zarówno hodowlane jak i dzikie. Objawy obejmują problemy z oddychaniem, paraliż, biegunkę, skręt szyi i deformacje jaj. Choroba jest wysoce zakaźna i przenosi się poprzez kontakt z chorymi ptakami, zanieczyszczone środki transportu, sprzęt czy odzież. Niestety nie ma na nią skutecznego lekarstwa, dlatego kluczowe są profilaktyka (szczepienia) i szybkie działania sanitarne w przypadku ogniska choroby.
W listopadzie 2024 r. w województwie podlaskim potwierdzono kilka ognisk ND, m.in. w powiatach białostockim, siemiatyckim i monieckim. W związku z tym wdrożono procedury, tj. utylizacja zakażonych ptaków, dezynfekcja gospodarstw oraz wyznaczanie stref ochronnych. W niektórych regionach wojewoda wprowadzono obowiązkowe szczepienia drobiu oraz surowe ograniczenia dotyczące przemieszczania i handlu drobiem, by zahamować rozprzestrzenianie wirusa.
Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców oraz osób utrzymujących drób o współpracę z właściwym powiatowym lekarzem weterynarii:
Jeżeli:
Znajdziesz martwe ptaki lub obserwujesz niepokojące objawu u swoich ptaków, skontaktuj się z powiatowym lekarzem weterynarii lub z lekarzem weterynarii wolnej praktyki lub wójtem / burmistrzem gminy.
Do zakażenia może dojść na wiele sposobów, m.in. poprzez:
- Kontakt bezpośredni z chorymi ptakami, lub wydzielinami, dzikie ptaki mogą być nosicielami wirusa i przenosić go na hodowlany drób;
- Wirus może przetrwać na przedmiotach, takich jak narzędzia, odzież, pojazdy, a następnie zostać przeniesiony na zdrowe ptaki - ogranicz ruch osób postronnych w gospodarstwie.
Przestrzegaj zasad bioasekuracji .
Zaszczep drób przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu.
Więcej na stronie: https://www.bialystok.wiw.gov.pl/