Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Mokradeł 2022

2 lutego każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, na pamiątkę daty przyjęcia Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, w irańskim mieście Ramsar na wybrzeżu Morza Kaspijskiego (2 lutego 1971 r.). Światowy Dzień Mokradeł świętujemy od 1997 roku.

Strony Konwencji Ramsarskiej zobowiązane są m.in. do wyznaczenia odpowiednich obszarów w celu włączenia ich do listy obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Wśród nich jest 19 obszarów polskich, m.in.: rezerwaty przyrody „Jezioro Świdwie",„Jezioro Łuknajno", „Stawy Milickie", subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym, Biebrzański, Narwiański, Wigierski, Słowiński i Poleski Park Narodowy.

Mokradła to tereny okresowo lub stale zabagnione, teren silnie uwilgotniony, zalany wodą lub okresowo zabagniony. Obszarów wodno-błotnych nie brakuje również w Puszczy Białowieskiej. Doliny rzek Leśnej, Łutowni, Perebla skupiają większość terenów bagiennych, torfowisk i trzęsawisk. Przeważająca część tych powierzchni objęta jest ochroną rezerwatową.

Dzień organizowany jest w ponad 95 krajach przez przyrodnicze organizacje pozarządowe, agencje rządowe oraz instytucje. Zasadniczym celem obchodów Dnia Mokradeł jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych.