Leśne Opowieści Leśne Opowieści

fot. Paulina Król

Witaj, Czytelniku Witaj, Czytelniku

Zapraszam Cię do zapoznania się z leśnymi opowieściami, które pojawiają się na naszej stronie. Znajdziecie tutaj linki do artykułów o porach roku, zwierzętach, roślinach i grzybach Puszczy Białowieskiej. 

Mam nadzieję, że dowiesz się czegoś nowego i chętnie będziesz tu wracał po więcej leśnych opowieści!

Lista artykułów z lasem w tle Lista artykułów z lasem w tle

Powrót

Zagrożony storczyk

Zagrożony storczyk

W drzewostanach Nadleśnictwa Hajnówka, na siedliskach borów z klasy Vaccinio-Piceetea rośnie smukła, niewielka zimozielona roślina z rodziny storczykowatych - tajęża jednostronna.

Kłącze wytwarza liczne płonne różyczki liści o charakterystycznym rysunku siatkowatego unerwienia. Wydłużony, kłosokształtny kwiatostan składa się z wielu gęsto osadzonych, owłosionych, drobnych, białych i pachnących kwiatów.

Roślina objęta ochroną ścisłą. Zinwentaryzowaliśmy ją w borze świerkowym z ponad stuletnimi świerkami i sosnami. Rośnie w cieniu i półcieniu. Niestety los jej jest przesądzony. W niedługim czasie możemy się spodziewać ustąpienia tego gatunku. Siedlisko tajęży zostało w ostatnim okresie bardzo prześwietlone. Przyczyną tej sytuacji jest masowe występowanie kornika drukarza na świerkach i brak działań ograniczających gradację (w drzewostanach ponad stuletnich nie prowadzimy żadnych zabiegów z gospodarki leśnej). Wskutek czego zamiast zielonego boru świerkowego będziemy mieli las suchych świerków.

Nasuwa się wniosek - nie da się jednocześnie obserwować procesów naturalnych oraz chronić rzadkiego storczyka.

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron