Wydarzenia Wydarzenia

II PIKNIK MYŚLIWSKI w Puszczy Białowieskiej –LIPINY 2018

Myśliwi dzieciom

 

"Myśliwi dzieciom", to nie tylko hasło aukcji podczas II PIKNIKU MYŚLIWSKIEGO w Puszczy Białowieskiej - LIPINY 2018, który 4  sierpnia br. odbył się  pod patronatem honorowym  Łowczego Okręgowego PZŁ w Białymstoku - Jarosława Żukowskiego i  Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  w Białymstoku – Andrzeja Józefa Nowaka,  ale i cel jaki  organizatorzy imprezy postawili, aby pokazać społeczeństwu prawdziwe oblicze współczesnych myśliwych i pozyskać fundusze na wsparcie Oddziału Dziecięcego Szpitala w Hajnówce.

Udało się !!! Zebraliśmy 4.620 złotych i kwota ta została uroczyście  przekazana na ręce  dyrektora  szpitala – pana Grzegorza Tomaszuka w obecności personelu Oddziału Dziecięcego.

Głównym pomysłodawcą  pikniku myśliwskiego w Puszczy Białowieskiej, zapoczątkowanego  w ubiegłym roku, był łowczy OHZ Nadleśnictwa Hajnówka - Andrzej Łukasiewicz , który do swojej  integracyjnej wizji myśliwych z miejscową ludnością, nie musiał długo przekonywać wujta Gminy Hajnówka- Lucyny Smoktunowicz .  W tym roku do grona organizatorów dołączyła również Alicja Milewska – Prezes Podlaskiego Klubu Dian  i  przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa przy ZO PZŁ w Białymstoku .

W programie był  występ Chóru  Leśników Puszczy Białowieskiej, przyrodniczo-łowiecka  wystawa fotograficzna Alicji Milewskiej i pokazy sokolników oraz występy Zespołu Tańca Ludowego „Przepiórka”, Studio Piosenki Estradowej i taniec nowoczesny HDK.

Smakosze kuchni myśliwskiej mieli okazję delektować się  bigosem  ufundowanym przez ZO PZŁ w Białymstoku  i skosztować  „dzika łowczego” z rożna oraz wziąć udział w  konkursie nalewek.

 Jury pod przewodnictwem Ryszarda Czwarnoga – prezesa Siedleckiego Towarzystwa Myśliwych i Przyjaciół nie miało łatwego zadania , ale w końcu ogłosiło ,że tegorocznym zwycięzcą  w konkursie nalewek jest  Henryk Boguszewski  myśliwy z  KŁ „ Jeleń” z Nurca i jego dereniówka.

Punktem kulminacyjnym pikniku była  niewątpliwie  aukcja na rzecz Oddziału Dziecięcego Szpitala w Hajnówce  -  „Myśliwi dzieciom ”  zainicjowana przez przewodniczącą Komisji Kultury , która na ten szczytny cel dała  myśliwski pastorał,  obraz olejny z akcentem łowieckim  i  skórzaną „torebeczkę Diany” , a do każdej z tych rzeczy dołożyła  po egzemplarzu książki Diana Bogini Łowów  swojego autorstwa . Pomysł ten spodobał się pozostałym  organizatorom   i Łowczy OHZ   przekazał  m.in. wieniec jelenia ,  parostki kozła, karafkę z kieliszkami z motywem łowieckim i  voucher na weekend w Hotelu Białowieski , zaś pani wójt  voucher na kilkudniowy pobyt w Hotelu  Żubrówka, książki i skórzaną teczkę. Na licytacyjnym stole znalazły się jeszcze dwa olejne obrazy, statuetki żubra,  pióro prezesa marki  „Parker”  i …tona węgla  oraz wiele innych atrakcyjnych przedmiotów, które prowadzący aukcję  Andrzej Łukasiewicz  zachwalał  w profesjonalny i niezwykle sugestywny sposób. Nic więc dziwnego, że tonę węgla wylicytowała sama pani wójt – Lucyna Smoktunowicz, zaś właściciel obrazu odkupił go za 500 zł  w momencie kiedy nie znalazł się na niego  nabywca.

Z licytacji udało się uzyskać  kwotę  4 620 zł. Może nie jest ona oszałamiająca, ale radość personelu szpitala wielka, bo jak powiedział pan dyrektor, od czasów Owsiaka nikt niczego szpitalowi nie przekazał. Tym większa jest nasza satysfakcja i motywacja do tego, aby w przyszłym roku zebrać jeszcze więcej.              

Piknik odbył się dzięki wsparciu wielu sponsorów, których wśród swoich kolegów leśników, myśliwych i biznesmenów nie tylko z naszego regionu, ale z całej Polski, pozyskał  łowczy OHZ w Hajnówce - Andrzej Łukasiewicz i to im należą się podziękowania szczególne.

A później  Janusz Laskowski  swoimi przebojami  sprzed lat poderwał do tańca i wspólnej zabawy licznie przybyłych na piknik mieszkańców Hajnówki i pobliskich miejscowości.