Wydarzenia Wydarzenia

Leśnicy u Papieża

Drzewko "znakiem wiary" Polaków – mówił Papież Franciszek w czasie audiencji w Auli Pawła VI, na którą przybyła polska delegacja Lasów Państwowych na czele z Podsekretarzem Stanu resortu Ministerstwa Środowiska - Andrzejem Koniecznym, Ks. Tomaszem Duszkiewiczem – Kapelanem Lasów Państwowych, a także reprezentantami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Olsztynie i Warszawie.

Na początku grudnia delegacja leśników, także z Puszczy Białowieskiej, odbyła podróż do Watykanu. Tam, podczas uroczystej audiencji, ofiarowano Papieżowi Franciszkowi szopki i choinki z polskich lasów – w tym 28-metrową choinkę z Puszczy Rominckiej, dokładnie z nadleśnictwa Gołdap.

Tradycję ustawiania choinki i szopki na Placu Świętego Piotra w Watykanie wprowadził Jan Paweł II w 1982 roku. Każdego roku inne państwo (lub inny region Włoch) ofiarowuje choinkę – tegoroczny świerk to już druga polska choinka podarowana Papieżowi, zaś pierwszą przywieźli górale z Zakopanego 20 lat temu dla Jana Pawła II.

Polski świerk ozdobiony setkami lampek rozświetlił Plac Świętego Piotra w Watykanie.

Podczas audiencji Papież Franciszek poświęcił nasiona świerków, uzyskane przed kilkoma laty. Nasiona te, wraz z nasionami innych gatunków drzew, posłużą do odnowienia Puszczy Białowieskiej. Drzewka pochodzące z tych nasion zostaną posadzone zgodnie z siedliskiem przyrodniczym.

- To symbol odradzającego się życia i mamy nadzieję, że dzięki nim uda nam się przywrócić świetność Puszczy Białowieskiej – powiedział Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.