Zagrożenie pożarowe 05.04.2024 | Nadleśnictwo Hajnówka ...

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Powrót

Poznaj płazy

Poznaj płazy

Spotykamy je nie tylko w lasach, ale również ogrodach, parkach i w miastach, a większość z nich związana jest ze środowiskiem wodnym.

Płazy kojarzą się zazwyczaj głównie z żabami. Ale to nie wszystko. Płazy dzielimy na ogoniaste i bezogonowe.

Ogoniaste – przypominają jaszczurki, ale nie mają łusek. Do tej grypy zaliczamy – traszki, salamandry, ambystomy, odmieńce i znane z gier komputerowych aksolotle.

Bezogonowe – poznasz po sporej głowie, najczęściej z wyłupiastymi oczami, czterech nogach i rzecz oczywista – bez ogona.

Są jeszcze płazy beznogie – nie mają kończyn, często nie mają oczu, a skóra pokryta jest drobnymi łuskami.

Jak poruszają się płazy? Zazwyczaj – skaczą. Aby skoczyć, żaba wywiera nacisk na tylne nogi, a rosnąca siła przeradza się w skok – to taka żywa sprężyna.

Są płazy, które mają zbyt słabe i krótkie nogi, dlatego nie potrafią skakać – za to świetnie biegają, np. ropucha paskówka. Rzekotki poruszają się po pionowych powierzchniach i świetnie się wspinają.

Płazy mają trzy powieki, aż trzy na każdym oku – górna, dolna i migotka. Wyjątek traszki, które mają dwie powieki.

Płazy mają źrenice, ale inne niż u ludzi. Po ich kształcie można rozpoznać z jakim płazem mamy do czynienia. Żaby i ropuchy mają źrenicę poziomą, grzebiuszczki – pionową , a kumaki- sercowatą.

Oczy pomagają żabom w przełykaniu pokarmu. Kiedy żaba ma w pysku pokarm, trzecia powieka wykonuje ruch jakby chciała wciągnąć oczy do środka. Gałki oczne naciskają na pokarm jaki jest w buzi, dzięki czemu jedzenie przesuwa się dalej do przełyku.

Żaby i ropuchy znane są ze swoich długich i lepkich języków. Język płaza stanowi zazwyczaj ok. 1/3 długości całego ciała. Jest niebywale lepki, miękki i elastyczny. Żaby i ropuchy wyrzucają je z ogromną prędkością i trwa to ok. 0,07 s. Rozpędzony język uderza ofiarę, która się do niego przykleja, a następnie wraz z językiem zostaje wciągnięta do płaziej paszczy.

Skóra płazów jest cienka, wilgotna i pokryta śluzem. Oprócz funkcji ochronnych pomaga również w oddychaniu. Salamandry swoim ubarwieniem odstraszają drapieżniki i dbają o swoje bezpieczeństwo.

Skóra większości płazów wydziela substancje chemiczne, które sprawiają, że stworzenia te są niesmaczne, trudne do złapania i zjedzenia. Ropuchy oraz salamandra plamista posiadają gruczoły przyuszne, w których produkowany jest jad. Wydziela się, gdy jakiś drapieżnik próbuje płaza złapać lub zjeść.

Zdecydowana większość płazów to drapieżniki. Nawet 70% ich diety stanowią owady (muchy, meszki, komary, chrząszcze i ważki). W diecie płazów znajdują się jeszcze pająki, ślimaki, małe ryjówki i jaszczurki, młode węże, drobne ryby a nawet pisklęta ptaków.

A kto zjada płazy? Płazim przysmakiem nie pogardzą m.in. gady (np. żmije, żółwie, zaskrońce), bociany, mewy, kaczki, łabędzie, borsuki, kuny, lisy, szczupaki i okonie, francuscy i chińscy kucharze. Żabie udka są tez smakołykiem w Wietnamie, Indonezji, Portugalii i Hiszpanii.

Płazy mają swoje muzea, występują w bajkach i w memach.

Dlaczego żaba jest najmądrzejsza? Bo kuma.

Źródło: K. Moryc - Płazy. To nie jest zwykła książka o żabach