Zagrożenie pożarowe 05.04.2024 | Nadleśnictwo Hajnówka ...

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Powrót

Symbol wiejskiego ogrodu

Symbol wiejskiego ogrodu

Tradycyjne wiejskie ogrody mimo że nie stworzone przez artystów, jak ogrody francuskie, czy angielskie, są pełne uroku i świetnie dopasowane do polskich warunków klimatycznych. Rośliny, które zwykle w nich rosną, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Wiele z nich to gatunki rodzime, rosnące dziko w Polsce, ale są wśród nich również przybysze z odleglejszych regionów świata, które na dobre zadomowiły się u nas.

Jednym z symboli ogrodów wiejskich, w tym także ogrodów przy leśniczówkach, jest aktualnie kwitnący lilak pospolity (Syringa vulgaris), potocznie - bez lilak. Zachwyca nas obfitością fioletowych kwiatów.

Jest to gatunek zadomowiony, nieinwazyjny. Pochodzi z Europy południowo-wschodniej. Prawdopodobny czas przybycia na teren Polski to XVI w.

Lilak pospolity jest bardzo odporny na mróz. Ma niskie wymagania glebowe, jest wytrzymały na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Zakwita nawet w półcieniu. Jeden okaz potrafi rozrosnąć się dzięki odrostom korzeniowym i przetrwać w tym samym miejscu nawet 100 lat. Przy leśniczówce Długi Bród w Puszczy Białowieskiej rosną już kilkadziesiąt lat.

Kwiaty bzu obdarowują nas ogromną dawką słodkiego aromatu. W rurce korony pojedynczego kwiatka bzu lilaka znajduje się dużo nektaru, ale przez jej długość, jest on niedostępny dla pszczół. Lilaka zapylają owady o długiej ssawce, takie jak motyle z rodziny zawisakowatych.

Bez lilak to dla wielu wspomnienie dzieciństwa, to odpowiedź na potrzebę życia prostego, przyjemnego, związanego z przyrodą.