Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r.
fot. Paulina Król
„Człowiek w Puszczy Białowieskiej" – fantastyczny wykład dr hab. Rafała Zapłaty
„Człowiek w Puszczy Białowieskiej" – fantastyczny wykład dr hab. Rafała Zapłaty
Dr Rafał Zapłata z Instytutu Historii Sztuki UKSW i Fundacji Hereditas był naszym gościem i prelegentem podczas ostatniego już wykładu z cyklu „Legendy Puszczańskich Uroczysk”
Dr Zapłata, przy współpracy z zespołem specjalistów z Instytutu Badawczego Leśnictwa dokonał rozpoznania licznych obiektów zabytkowych w Puszczy Białowieskiej w ramach programu „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Badania te prowadzone są w ramach usługi naukowo-badawczej pt. „Ocena stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych”.
Dr Zapłata opowiedział zgromadzonym nie tylko o tym, na jakie obiekty archeologiczne można natrafić przy zastosowaniu nowoczesnych metod, ale przede wszystkim w jaki sposób gromadzone są dane, jakie metody są wykorzystywane w badaniach oraz co te najnowsze wyniki oznaczają w kontekście dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Puszczy Białowieskiej.
Wstępne wyniki badań (projekt zakończy się w roku 2018) wykazują ok. 20 tys. potencjalnych obiektów archeologicznych pochodzenia antropologicznego z okresu nawet ponad 2 tysięcy lat! Co dowodzi, że w Puszczy Białowieskiej istniało osadnictwo, którego ślady – z pomocą naukowców pracujących nad projektem – zostają powoli odsłaniane.
Puszcza Białowieska ma jeszcze wiele tajemnic do odkrycia…
Zapraszamy do konkursu literackiego „Legendy Puszczańskich Uroczysk” – szczegóły
Dowiedz się więcej
Więcej o projekcie: http://www.ibles.pl/web/guest/badania/puszcza-bialowieska-dziedzictwo-kulturowe
oraz: Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego w polskiej części Puszczy Białowieskiej w 2016 r.
Edukacja w Puszczy Białowieskiej