Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r.

fot. Paulina Król

Powrót

Dziękujemy za kolejny wspólny rok szkolny

Dziękujemy za kolejny wspólny rok szkolny

Trudno nie zauważyć odświętnie ubranych uczniów ani nie wyczuć podniosłej atmosfery w okolicach szkół, dzisiaj bowiem przypada zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Nadleśnictwo Hajnówka pragnie złożyć gorące podziękowanie dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich, przedszkolaków, studentów i osób dorosłych za tak liczne spotkania w czasie minionego roku szkolnego.

 

Od września 2016 roku przeprowadziliśmy na terenie Nadleśnictwa ok. 120 zajęć edukacyjnych dla najmłodszych i dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich, ponad 60 dla dorosłych, w tym studentów i leśników z różnych części Polski. Z naszej oferty edukacyjnej skorzystało łącznie – w różnych formach edukacji - ok. 9000 osób. Bardzo nas cieszy wysoka – coraz większa! - frekwencja w zajęciach edukacyjnych, prowadzonych i organizowanych przez nas zarówno w terenie, jak i w Leśnym Zaułku Historycznym, w izbie edukacyjnej czy sali konferencyjnej nadleśnictwa.

Edukacja przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Hajnówka nie ogranicza się tylko do zajęć edukacyjnych w klasycznej formie. Zorganizowaliśmy bądź współorganizowaliśmy mnóstwo imprez, akcji, warsztatów i innych wydarzeń o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Między innymi były to takie akcje, jak:

- zabawa terenowa Skarb Puszczy (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/skarb-puszczy-odnaleziony-)

- Rajd rowerowy z leśnikiem (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/kolejny-rajd-z-lesnikiem)   

- Konferencja „Puszcza Białowieska – Prawdy i Mity" (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/relacja-z-targow-lesnych-las-i-my-)

 - Dzika Zbiórka (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/dzika-zbiorka-za-nami#.WUEvUeuLSUk)

- Sadzenie drzew z Red Bus Kids (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/sadzenie-drzewek-z-red-bus-kids)

- Sadzenie drzew z Aresztem Śledczym (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/sadzenie-drzewek-z-aresztem-sledczym)  

- Konkurs „Bajka" dla aresztów śledczych (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/mikolajki-z-bajka-w-areszcie-sledczym-w-hajnowce)

- Konkurs literacko-plastyczny im. Simony Kossak (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/rozstrzygniecie-konkursu-literacko-plastycznego-im-simony-kossak)   

- Pogadanka o lesie w ramach projektu English Teaching (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/pogadanka-o-zwierzetach-w-czyzach)

- Ferie z leśnikiem 

- Warsztaty robienia kulek dla ptaków – dla kilku grup przedszkolnych i szkoły podstawowej w Orzeszkowie (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/warsztaty-z-lepienia-kul-tluszczowych)

- Wycieczka na polanę żubrową (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/wycieczka-do-nadlesnictwa-browsk)

- Konkurs na karmnik „Ptasie Bistro" z przedszkolem Leśna Kraina (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/final-konkursu-ptasie-bistro)   

- Noc Sów (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/hu-hu-pierwsza-noc-sow-za-nami)

 - 1000 drzew na minutę z Ligą Ochrony Przyrody (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/1000-drzew-na-minute-w-nadlesnictwie-hajnowka)  i ze Stowarzyszeniem Producentów Sklejek i Płyt Drewnopochodnych

- Sprzątanie lasu z Aresztem Śledczym w Hajnówce (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/sprzatanie-lasu-z-osadzonymi-w-areszcie-sledczym)

- projekt edukacyjny „Dlaczego warto chronić czynnie" we współpracy z nadleśnictwami LKP Puszcza Białowieska (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/edukujemy-mlodziez-z-podlaskich-szkol-srednich)

- Dzień Ziemi z Ligą Ochrony Przyrody (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/i-dzien-ziemi-z-lop-za-nami)

- Ekologiczne Forum Młodzieży (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/mlodziez-dopisala-na-ekologicznym-forum

- praktyczne zajęcia terenowe dla studentów leśnictwa z Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

Świętowaliśmy z dziećmi Dzień Drzewa, Dzień Jeża, Dzień Ziemi, Dzień Bioróżnorodności, Dzień Wód, Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, Dzień Lasu, pierwsze dni jesieni, zimy i wiosny, Dzień Dziecka. Wzięliśmy udział w pikniku rodzinnym, festynie ekologicznym, na Festiwalu Nauki w Krakowie i na targach leśnych w Szepietowie oraz Białymstoku. Opowiadaliśmy o drzewach w Radiu Białystok w audycji „Bajkowy południk". Prowadziliśmy wizyty studyjne i terenowe dla leśników z całej Polski, pokazując im Puszczę Białowieską, wyjaśniając kluczowe kwestie związane z problemami związanymi z gradacją kornika drukarza. W tym roku szkolnym ponadto udało nam się stworzyć na terenie osady nadleśnictwa Leśny Punkt Matematyczny, który miał już swój wielki debiut! (http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/zajecia-edukacyjne/-/asset_publisher/5DiMq0I9eVJC/content/-lesniczy-to-jest-taki-weterynarz-tylko-ze-weterynarz-opiekuje-sie-zwierzetami-a-lesniczy-cala-przyroda-)

Ponadto wzięliśmy udział w konkursie recytatorskim, plastycznym, fotograficznym, a także w Ekoolimpiadzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w charakterze jurorów.

Nawiązaliśmy współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Hajnówce, a Oddział Ligi Ochrony Przyrody, który narodził się w naszym Nadleśnictwie, obecnie zrzesza ponad 220 członków i wciąż przybywają kolejni. Współpracujemy również z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i mamy nadzieję na zacieśnienie tej współpracy w przyszłości.

            Edukacja przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Hajnówka jest realizowana przez trzyosobowy Zespół ds. Edukacji, ale także przez leśniczych i podleśniczych w zależności od potrzeb uczestników.

Warto pamiętać, że poza w/w inicjatywami edukacyjnymi, na terenie nadleśnictwa realizowane są również wydarzenia sportowe o zasięgu lokalnym (rajdy nordic walking, biegi przełajowe), regionalnym (Hajnowska 12) jak i ogólnokrajowym (Puchar Polski Nordic Walking).

Dodatkowym edukatorem, tym razem nieożywionym, jest Wąskotorowa Kolejka Leśna, która – dzięki swojej malowniczej trasie przez różne typy siedliskowe lasu aż do Topiła – pokazuje Puszczę Białowieską, realizując edukację przyrodniczą za pośrednictwem wrażeń wzrokowych… i nie tylko! Turyści, licznie odwiedzający Puszczę Białowieską, mają dzięki kolejce wąskotorowej niezwykłą okazję w ciekawy sposób poznać ten las i na własne oczy zobaczyć, jak obecnie wygląda Puszcza Białowieska.

Na naszej stronie internetowej prowadzimy nieregularny cykl gawęd – zachęcamy do obserwowania i czytania dotychczasowych artykułów na stronie http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/lesne-opowiesci. Sporo informacji znajdziecie również na naszym Facebooku - https://www.facebook.com/hajnowka.nadlesnictwo

Drodzy uczniowie, przedszkolaki i studenci – napracowaliście się! Przed Wami dwa miesiące laby i mamy nadzieję, że znajdziecie w wakacje czas, by pójść na spacer do lasu. Do zobaczenia we wrześniu!


Edukacja przyrodniczoleśna Edukacja przyrodniczoleśna

Edukacja w Puszczy Białowieskiej Edukacja w Puszczy Białowieskiej