Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r.

fot. Paulina Król

Powrót

Hu-hu! Pierwsza Noc Sów za nami

Hu-hu! Pierwsza Noc Sów za nami

W ubiegły piątek, 31.03.2017, po raz pierwszy odbyła się w naszym nadleśnictwie Noc Sów.

Frekwencja dopisała – prawie 30 osób z ogromnym zainteresowaniem wysłuchało wykładu na temat biologii i ekologii tych fascynujących ptaków, po czym obejrzało film. Film wyjątkowy, ze zdjęciami Artura Tabora, pt. „Sowy Polski". Seans wprowadził uczestników w niemal mistyczny nastrój. Jeszcze tylko quiz wiedzy o sowach z nagrodami i już mogliśmy iść do lasu, by spróbować przywołać którąś ze skrzydlatych bohaterek wieczoru.

Po drodze przyłączył się do nas Wojciech Furmanek, leśniczy leśnictwa Słobódka, miłośnik przyrody i ptaków. Całą grupą żwawo pomknęliśmy trybą hajnowską w stronę Krynoczki, co rusz przystając, nawołując i puszczając nagrane głosy sów. Wyżowa pogoda, czyste niebo i stosunkowo wysoka temperatura sprawiły, że kilkukilometrowa wyprawa była prawdziwą przyjemnością. Nawet najmłodsi hardo przebierali nóżkami, nie zważając na zmęczenie, a przebiegający drogą chrząszcz wzbudził takie zainteresowanie, że na chwilę można było zapomnieć o trudach spaceru.

Nocnej wędrówki po lesie nie można do niczego porównać. Uaktywniają się zupełnie inne zmysły, gdyż nagle las – tak dobrze znany i przyjazny – staje się zupełnie nowy, obcy. Inaczej rozchodzi się dźwięk, można wyczuć nieznane wcześniej zapachy, stawianie kolejnych kroków wymaga większego skupienia. To niezwykłe przeżycie spotęgował przerywający ciszę krzyk zainteresowanego nami puszczyka – przysiadł nieopodal, i choć nie było go widać, to doskonale go słyszeliśmy. Jego charakterystyczny „śpiew" odprowadził nas niemal do samego Nadleśnictwa, gdzie odbyło się ognisko. Nie znaczy to bynajmniej, że podczas pieczenia kiełbasek byliśmy otoczeni ciszą – drugi puszczyk, z okolicy cmentarza, odpowiedział na zawołanie pierwszego i mogliśmy posłuchać wyjątkowego dialogu.

To już szósta edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ptaki Polskie. Warto nadmienić, że cieszy się niesłabnącą, a wręcz rosnącą popularnością – w samej Puszczy Białowieskiej odbyło się kilka spotkań, organizowanych przez trzy nadleśnictwa – Hajnówka, Browsk i Białowieża - oraz Białowieski Park Narodowy. Spośród Uczestników, którzy do 23 kwietnia 2017 prześlą relację z Nocy Sów na adres magdalena.puczko@ptakipolskie.pl oraz wypełnione oświadczenie zostanie wybranych 10 Zwycięzców, którzy w nagrodę za najciekawsze relacje otrzymają folder o sowach i torby z logiem Wydarzenia (szczegóły i oświadczenie http://jestemnaptak.pl/aktualnosc/noc-sow-2017)

Myślę, że tegoroczna Noc Sów w naszym nadleśnictwie zakończyła się sukcesem. Serdecznie dziękuję wszystkim obecnym za udział i za cierpliwe wysłuchiwanie momentami chaotycznego wykładu. Mam nadzieję, że będą Państwo dobrze wspominali tę wyjątkową noc i w przyszłym roku zaszczycicie nas swoją obecnością ponownie. Bo to, że znów się spotkamy, by nasłuchiwać te tajemnicze nocne ptaki, to pewne…

 


Edukacja przyrodniczoleśna Edukacja przyrodniczoleśna

Edukacja w Puszczy Białowieskiej Edukacja w Puszczy Białowieskiej