Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r.

fot. Paulina Król

Powrót

I Dzień Ziemi z LOP za nami

I Dzień Ziemi z LOP za nami

W poniedziałek, 24.04.2017, na terenie osady Nadleśnictwa Hajnówka odbyła się uroczystość z okazji I Dnia Ziemi. Impreza była organizowana przez Szkolne i Przedszkolne Koła Ligi Ochrony Przyrody przy współpracy z Nadleśnictwem Hajnówka i pod honorowym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Burmistrza Miasta Hajnówka.

Już o 10:00 miejsce imprezy – hala lokomotywowni – pękało w szwach. Ilość przybyłych gości przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Zaplanowano wiele atrakcji, ale główne – przygotowane przez członków kół LOP z Hajnówki i Orzeszkowa – czyli wystawy prac plastycznych i literackich – ozdabiały ściany hali. Można było obejrzeć m.in. instalację „Drzewo" przygotowaną przez przedszkolaki z Red Bus Kids, prace uczniów szkół średnich i szkół podstawowych, wystawę karmników z konkursu „Ptasie Bistro", organizowanego przez Przedszkole Leśna Kraina, a także słoje pełne lasu stworzone przez grupę dzieci ze szkoły w Orzeszkowie. Ponadto swoje fantastyczne dzieła artystyczne prezentowały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Można było również obejrzeć premierową wystawę prac artystycznych Mirosława Chilimoniuka poświęconych puszczy, na którą składało się 10 obrazów. Całości dopełniały piękne fotografia Adama Panfiluka, które stanowią element stały wyposażenia hali.

Partnerem imprezy było Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka, organizujące m.in. Festiwal Teatralny Wertep. Grupa wolontariuszy przygotowała animację "Listy dla Ziemi" – do ogromnego, materiałowego drzewa, pompowanego powietrzem, każde dziecko – za pośrednictwem wolontariuszy - mogło przyczepić listek. Na listku pojawiały się różne rysunki i życzenia dla Ziemi z okazji jej święta. Niezwykłą pomoc, w tym również organizacyjną, okazało Przedszkole Leśna Kraina w Hajnówce.

Dzień Ziemi z LOP rozpoczęło przemówienie Nadleśniczego Nadleśnictwa Hajnówka i przywitanie gości, wśród których – oprócz uczniów hajnowskich szkół – byli przedstawiciele samorządów i instytucji. Pozostałą część uroczystości poprowadziła p. Agata Rychcik-Skibiński reprezentująca Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka. Uczestnicy – ponad 300 osób! – mogli obejrzeć trzy występy – przedstawienia o pięknej przyrodzie Puszczy Białowieskiej grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce, piosenki przedszkolaków z Red Bus Kids i „Rzepkę" zaprezentowaną przez grupę aktorów z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Serdecznie dziękujemy wszystkim aktorom za wspaniałe występy!

To nie koniec. Część artystyczna zakończyła się losowaniem nagród dla dzieci. Nagrody ufundował Zarząd Okręgu Warmińsko-Mazurskiego LOP, firma STW Kiryluk oraz firma D-Tech, a także Starostwo Powiatowe, Areszt Śledczy i Nadleśnictwo Browsk oraz Białowieża. Uczestnicy zostali zaproszeni do trzech rodzajów gier terenowych. Najmłodszych zaczarował gawędą łowczy Andrzej Łukasiewicz na terenie osady. Nieco starsi, wyposażeni w karty pracy, ruszyli na spacer „Tropem różnorodności biologicznej Puszczy Białowieskiej" z leśniczymi Tomaszem Olejnickim, Hubertem Łukasiewiczem oraz Wojciechem Furmankiem. Najstarsi zaś uczniowie szkół średnich mieli najtrudniejsze zadanie – przejść sześciokilometrową trasę „Fort Puszcza" i zebrać wskazówki „porozrzucane" po lesie…

A jednak kto zgłodniał podczas spaceru w lesie mógł się posilić przy ognisku. Dzięki wsparciu PSS Społem w Hajnówce i Piekarni Podolszyńscy na uczestników czekało pieczywo, pączki i drożdżówki. Dla dorosłych odbyła się loteria nagród – do rozdania były vouchery do klubów sportowych, m.in. Mrs Sporty, Endorfina i Parku Wodnego, a także wejściówki do Chaty Baby Jagi.

Myślę, że I Dzień Ziemi z Ligą Ochrony Przyrody okazał się sukcesem i mam nadzieję, że wszyscy goście byli zadowoleni. Serdecznie dziękujemy sponsorom i partnerom za drogocenne wsparcie, a osoby zainteresowane przyłączeniem się do Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Hajnówce zapraszamy do kontaktu!

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1663865150298252.1073741849.1251205474897557&type=3


Edukacja w Puszczy Białowieskiej Edukacja w Puszczy Białowieskiej