Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r.

fot. Paulina Król

Powrót

Obchody Dnia Bioróżnorodności z Ligą Ochrony Przyrody

Obchody Dnia Bioróżnorodności z Ligą Ochrony Przyrody

Tegoroczny Dzień Bioróżnorodności (22.05.) został uczczony w szczególny sposób.

W Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego odbył się wykład połączony z projekcją filmów nakręconych przez członków szkolnych kół LOP w Hajnówce. Wykład pt. „Czy jest jeszcze coś do zbadania? Tajniki pracy naukowej" dotyczący sposobów współczesnych badań przyrodniczych wykorzystywanych w IBS w Białowieży zaprezentowała Kamila Plis, doktorantka Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Po wykładzie prelegentka przedstawiła film – a w zasadzie kompilację filmów - uchwyconych przez fotopułapki w ramach projektu „e-przyrodnik" (więcej: http://eprzyrodnik.pb.edu.pl/)

fot. M. Janiuk

Następnie wyświetliliśmy amatorskie filmy o bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej, nakręcone przez samych uczniów. Niezwykły seans czterech krótkich filmów mocno poruszył obecnych gości – jesteśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności, wrażliwości artystycznej i przyrodniczej oraz zdolności ukazania Puszczy Białowieskiej za pośrednictwem kamery przez tych młodych ludzi!

Po projekcjach nastąpił czas na podsumowania, nagrody i upominki. Każda „ekipa filmowa" została nagrodzona drobnym gadżetem od Nadleśnictwa Hajnówka. Nagrodzono także grupę młodzieży, która jako pierwsza przeszła grę terenową „Fort Puszcza" zorganizowaną na terenie Nadleśnictwa Hajnówka w czasie I Dnia Ziemi z LOP i poprawnie rozwiązała zagadkę – dziękujemy firmie D-Tech za sfinansowanie nagród, a zwycięzcom gratulujemy! Spotkanie zakończyła wypowiedź dyrektora szkoły, Eugeniusza Saczko. W imieniu całego Zarządu Oddziału LOP dziękujemy za słowa uznania!

Gorąco kibicujemy młodzieży z hajnowskich szkół średnich, która w niezwykle kreatywny sposób realizuje założenia statutowe Ligi Ochrony Przyrody, organizacji szczególnie nam bliskiej – to właśnie przy Nadleśnictwie Hajnówka powstał pierwszy w województwie podlaskim Oddział LOP. Cieszymy się, że stale się rozwija i zyskuje coraz większą liczbę członków. Dzisiejsza uroczystość pokazała, że hajnowska młodzież jest kreatywna, zaangażowana i wykazuje inicjatywę ponad to, co wymagane jest w podstawowych programach nauczania. Wszelkie działania dodatkowe, jak chociażby kręcenie filmów – i poznawanie przez to przyrody – udowadniają, że mamy aktywną, ciekawą świata młodzież. Napawa nas to dumą i… nadzieją na przyszłość. Dziękujemy Pani Alinie Plis, opiekunce SK LOP „Ekoton" przy ZSzDNJB, za nieocenione wsparcie organizacyjne, i dyrektorowi, panu Eugeniuszowi Saczko, za umożliwienie nam zorganizowanie takiego wydarzenia na terenie szkoły. Do zobaczenia przy kolejnych wspólnych inicjatywach z Nadleśnictwem Hajnówka, Ligą Ochrony Przyrody i hajnowskimi szkołami!

Jeśli masz ochotę wstąpić w szeregi Ligi Ochrony Przyrody, zapraszamy do kontaktu – Paulina Król, Nadleśnictwo Hajnówka, tel. 605150872 

Edukacja w Puszczy Białowieskiej Edukacja w Puszczy Białowieskiej