Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r.

fot. Paulina Król

Powrót

Rajd na koniec projektu "Dlaczego warto chronić czynnie"

Rajd na koniec projektu "Dlaczego warto chronić czynnie"

Od kwietnia do czerwca na terenie wszystkich trzech puszczańskich nadleśnictw realizowany był promocyjno-edukacyjny projekt „Dlaczego warto chronić czynnie. Bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej”.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Pierwsze zajęcia dla uczniów odbyły się na terenie Nadleśnictwa Białowieża, drugie Nadleśnictwa Browsk, a trzecie w Nadleśnictwie Hajnówka.

Ze wszystkimi uczestnikami projektu spotkaliśmy się rano 21 czerwca na miejscu ogniskowym „Pod Dębami" niedaleko miejscowości Świnoroje. Właśnie tam uczniowie rozpoczynali kilkukilometrowy rajd po Puszczy. Trasa dla uczniów gimnazjum miała ok. 8 km długości, a dla licealistów była nieco dłuższa – 9 km. Na szlaku rozstawione zostały punkty, na których uczestnicy mieli do wykonania po dwa zadania: intelektualne i terenowe (sprawnościowe). W przypadku gimnazjum na ścieżce rajdu znajdowało się 6 stacji, dla liceum – 7. Głównym celem rajdu nie było szybkie przebycie trasy, a zdobycie jak największej liczby punktów na stacjach. Tematyka zadań dotyczyła wiedzy zdobywanej na zajęciach realizowanych w ramach projektu. Uczestnicy ćwiczyli pamięć, dokonywali pomiaru drzew, starali się przejść przez pajęczynę i poczuć się w lesie jak samiec jelenia. Pomogli też leśnikom w dokarmianiu żubrów!

W grupie wiekowej gimnazjum wygrała drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Glinniku, a w liceum – uczniowie I LO im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Uczniowie wchodzący w skład najlepszych grup z gimnazjum i liceum dostali w nagrodę albumy przyrodnicze. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Na koniec rajdu każda ze szkół dostała zestaw książek o tematyce przyrodniczej, przeznaczonych do wzbogacenia biblioteki szkolnej. Na linii mety na wszystkich uczestników rajdu czekały napoje, bigos i kiełbaska z ogniska.

Dziękujemy za udział w projekcie!

Edukatorzy z LKP „Puszcza Białowieska"

 


Edukacja przyrodniczoleśna Edukacja przyrodniczoleśna

Edukacja w Puszczy Białowieskiej Edukacja w Puszczy Białowieskiej