Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r.

fot. Paulina Król

Powrót

Sprzątanie lasu z osadzonymi w Areszcie Śledczym

Sprzątanie lasu z osadzonymi w Areszcie Śledczym

W dniu 25.04. osadzeni z Aresztu Śledczego w Hajnówce wysprzątali fragment lasu przy drodze z Wydmuchowa na Sacharewo.

 

Piękna, wiosenna pogoda uprzyjemniła dość żmudną pracę – worki pękały w szwach, a i tak wydawało się, że to jedynie kropla w morzu. Przy okazji podczas spaceru osadzeni mogli porozmawiać z leśniczym Tomaszem Olejnickim, który zawsze chętnie opowiada o lesie i przyrodzie. Dzięki temu praca przebiegała w sympatycznej atmosferze.

Śmieci w lasach, zwłaszcza przy szlakach turystycznych, drogach i miejscach ogniskowych, to ogromny problem. Leśnicy starają się sprzątać na bieżąco, ale czasami ilość śmieci przerasta ich możliwości. Na trasie można znaleźć niemalże wszystko – od śmieci typowych dla turystów (butelki, papierki) po pełne worki śmieci komunalnych, sprzęty AGD czy RTV, stare materace a nawet okna. Podczas dzisiejszego sprzątania lasu na szczęście nie trafiliśmy na wielkogabarytowe odpady, ale i tak osadzeni mieli co zbierać.

Apelujemy do turystów spacerujących po lasach i kierowców samochodów – nie wyrzucajcie śmieci do lasu. Opróżniona butelka waży znacznie mniej niż pusta, a skoro udało się ją pełną do lasu przynieść, tym łatwiejsze powinno być jej wyniesienie i wrzucenie do kosza na śmieci. Porzucone przedmioty nie tylko źle wyglądają i zaśmiecają krajobraz, ale również mogą być groźne dla zwierząt. Miejmy to na uwadze przy następnym wyjściu w teren – bo czyż nie jest przyjemniej spacerować po czystym lesie?

 


Edukacja w Puszczy Białowieskiej Edukacja w Puszczy Białowieskiej