Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka w 2017 r.

fot. Paulina Król

Powrót

Świętowaliśmy cały Tydzień Ziemi

Świętowaliśmy cały Tydzień Ziemi

Zamiast Dnia Ziemi Nadleśnictwo Hajnówka postanowiło obchodzić... cały Tydzień Ziemi.

Tydzień Ziemi rozpoczęliśmy nocnym spacerem po lesie poświęconym zagadnieniu „Co nocą słychać w lesie”. W spacerze wzięło udział prawie 20 uczestników w wieku od 18 do 50 lat. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzieli się, jak nie zgubić się w lesie, jak korzystać z mapy, skąd nazwa „Krynoczka” i skąd w ogóle wzięła się cerkiew w środku lasu. Wywoływanie sów, postępująca ciemność i otaczająca zewsząd cisza sprawiła, że dobrze poznany w ciągu dnia teren stał się zupełnie nowy, ciekawy i intrygujący. Pięć kilometrów spaceru minęło w przyjaznej i spokojnej atmosferze, a uczestnicy zapewnili, że z chęcią go powtórzą. Cóż – my również! 

Kolejnym punktem naszego Tygodnia Ziemi były obchody Dnia Ziemi z przedszkolakami i szkołami podstawowymi, które działają w Lidze Ochrony Przyrody. Red Bus Kids, Leśna Kraina oraz Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie rozpoczęły uroczystości piosenkami, tańcami i pląsami po terenie osady nadleśnictwa. W końcu Dzień Ziemi to święto i trzeba go spędzić radośnie! Było jednak również nieco poważniej – każdy przedszkolak złożył uroczyste przyrzeczenie. Gdy przedszkolaki się zmęczyły, na „scenę” wkroczyły dwie klasy szkoły podstawowej – z SP nr 2 i SP nr 6 – po to, by zagrać w klasyczne podchody z akcentem leśnym. Zabawa obu grup zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami, piankami i… pieczonymi jabłkami.

Obejrzyj galerię zdjęć: Przedszkolaki

Obejrzyj galerię zdjęć: Szkoła podstawowa

Kolejnego dnia świętowaliśmy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Hajnówce. Dzieci wraz z opiekunkami, podzieleni na grupy, wykonywały bardzo ważne zadania. To musiały zmierzyć drzewo, to musiały odnaleźć zwierzę na naszym placu… Całe wydarzenie zakończyło się uroczystą przysięgą miłośnika przyrody i wręczeniem medali oraz spotkaniem przy ognisku.

Obejrzyj galerię zdjęć: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

To nie koniec! Jeszcze tego samego dnia braliśmy udział w uroczystym sadzeniu drzew na stulecie niepodległości. Na terenie między Hajnowskim Domem Kultury a Ośrodkiem Sportu i Rekreacji wraz z młodzieżą z klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 2 posadziliśmy dęby, natomiast ze Szkołą Podstawową nr 4 posadziliśmy jarzębiny wzdłuż ulicy Białowieskiej. Mamy nadzieję, że dęby kiedyś dadzą cień zmęczonym sportowcom, a jarzębiny nie tylko ucieszą wzrok mieszkańców Hajnówki, ale i swoimi koralami nakarmią niejednego ptaka.

Obejrzyj galerię zdjęć: sadzenie dębów przy OSiR i sadzenie jarzębów przy Białowieskiej

Następnego dnia... posadziliśmy jeszcze więcej drzew! Tym razem przy udziale uczniów szkoły podstawowej nr 1 oraz SP nr 3 w Hajnówce posadziliśmy drzewa przy ulicy Dworcowej. Wszystkim uczniom, które brały udział w sadzeniach, serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że oglądanie, jak posadzone przez Was drzewa rosną i dorastają wraz z Wami będzie niezwykłym i miłym przeżyciem.

Obejrzyj galerię zdjęć: sadzenie drzew przy ul. Dworcowej

Tydzień Ziemi zakończyliśmy usuwaniem szkodliwej działalności człowieka w lesie. Wraz z grupą osadzonych w Areszcie Śledczym w Hajnówce przeszliśmy spory fragment lasu na terenie leśnictwa Sacharewo i pozbieraliśmy śmieci. Było to już drugie takie wspólne działanie z Aresztem Śledczym – w ubiegłym roku również sprzątaliśmy las.

Dbać o Ziemię należy przez cały rok. Jednak raz w roku warto przypomnieć sobie – po co to robimy, dlaczego to robimy i jakich efektów powinniśmy oczekiwać. Dbanie o naturę to nasz obowiązek – dlatego sadzimy drzewa, sprzątamy las, uczymy się o tym, jak ją szanować i jak żyć z nią w zgodzie. A przy tym świetnie się bawimy!

 


Edukacja przyrodniczoleśna Edukacja przyrodniczoleśna

Edukacja w Puszczy Białowieskiej Edukacja w Puszczy Białowieskiej