Lista aktualności Lista aktualności

Aktywnie zimą w lesie

Istnieje wiele pomysłów na aktywne zimowe spędzenie czasu w lesie, które możemy zrealizować w naszej najbliższej okolicy.

Tegoroczny sezon zimowy jest cudowny i zachęca nas jednak do wyjścia z domu. Aktualnie, ze względu na ciężki, zalegający śnieg na drzewach, wybierajmy miejsca bezpieczne, tam gdzie wiatr już strącił śnieg, albo odłóżmy zabawy na bardziej sprzyjające warunki pogodowe.

W okolicach Puszczy Białowieskiej stoków narciarskich nie znajdziemy, ale za to trasy na narty biegowe jak najbardziej. Biegówki nie wymagają wzniesień – wręcz przeciwnie, Najlepiej szusuje się na prostych trasach. To szalenie zdrowy sport, ponieważ aktywuje do pracy wszystkie mięśnie naszego ciała. 

Sanki są jedną z popularniejszych form aktywnego spędzania czasu zimą. Można na nich zjeżdżać na każdej górce - większej lub mniejszej. Przed laty mieszkańcy Hajnówki chętnie wybierali oddalone kilka kilometrów od miasta górki w lesie. Kto z obecnie dorosłych już dzieci nie korzystał z hajnowskiej górki na Wydmuchowie, z Harcerskiej Górki lub z tzw. Malowej?

Sanki to nieodłączny element rodzinnych spacerów, co można zaobserwować dosłownie wszędzie. Ślady po sankach znaleźliśmy nawet głęboko w lesie.

W niedalekiej przeszłości, główną zimową atrakcją był kulig. Najlepiej gdy był zakończony ogniskiem. A już kulig z zaprzęgami konnymi - to po prostu bajka!

Kategorycznie nie polecamy kuligów na własną rękę za samochodem, bo może to okazać się niebezpieczne, a nawet tragiczne w skutkach!

Jeśli jednak nie chcemy zabierać ze sobą zimowego sprzętu, można miło w ciszy i spokoju wyjść do lasu na spacer a nawet na biegi. Bieganie po leśnych ścieżkach hartuje nasz organizm i wzmacnia odporność. Na naszych leśnych drogach na spotkanie wyjdzie nam hajnowska grupa Nordic Walking a także pasjonaci dwóch kółek z paczki Rowerowa Puszcza Białowieska. Trochę może trudniej się kręci ale dla chcącego nic trudnego.

Aktualnie wizyta w lesie to  możliwość podziwiania przyrody w białej puchowej szacie. Las w zimie nie śpi, na każdym kroku można zaobserwować ślady i tropy zostawione przez jego mieszkańców.