Lista aktualności
Seminarium naukowe MYKONATURA 2024
MYKONATURA 2024 to seminarium naukowe poświęcone grzybom zorganizowane przez Nadleśnictwo Hajnówka we współpracy z Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej oraz Polskie Towarzystwo Leśne
Wydarzenie otworzyli Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka – dr inż. Tomasz Ginszt oraz dr Ewa Zapora, reprezentująca Dyrektora Instytutu Nauk Leśnych prof. dr hab. inż. Piotra Banaszuka oraz pełniąca rolę gospodarza miejsca.
Skąd pomysł/motywacja na tego typu wydarzenie?
Po pierwsze, Puszcza Białowieska to idealne miejsce żeby rozmawiać o grzybach. Można nawet powiedzieć, że najlepsze. To tutaj mamy do czynienia z ogromną różnorodnością królestwa grzybów, z pewnością jeszcze do końca niepoznaną.
Drugim powodem jest współpraca Nadleśnictwa Hajnówka z Instytutem Nauk Leśnym, który posiada bogatą kolekcję grzybów, tzw. Fungarium i jest pionierem w zakresie badań nad innowacyjnym wykorzystaniem grzybów.
Celem seminarium było powstanie forum wymiany doświadczeń, w którym pracownicy Lasów Państwowych i przedstawiciele świata nauki będą mogli zgłębić potencjał grzybów w ochronie lasu, zrównoważonym rozwoju oraz innowacyjnych technologiach opartych na mykologii.
Patronatem honorowym wydarzenie objęli:
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – p. Tadeusz Wilczyński.
JM Rektor Politechniki Białostockiej – prof. dr hab. Marta Kosior-Kazberuk
Seminarium odbyło się pod patronatem następujących towarzystw:
Polskie Towarzystwo Mykologiczne
Polskie Towarzystwo Truflowe
Spotkanie składało się z 2 części. W pierwszej zostały zaprezentowane 4 niezwykle ciekawe wykłady:
Prof. dr hab. Dorota Hilszczańska z IBL w Sękocinie Starym – Historia, ekologia i środowisko glebowe korzystne dla rozwoju trufli (Tuber spp.) w Polsce.
Prof. dr hab. inż. Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – Po co fitopatolog leśnikowi?
Dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej – Grzyby nadrzewne jako źródło innowacji.
Mgr inż. Wojciech Furmanek – leśniczy z Nadleśnictwa Hajnówka – Człowiek i grzyby w związku na całe życie.
Następnie uczestnicy zwiedzali Centrum Naukowo-Badawcze Instytutu Nauk Leśnych, podczas którego mykolog Marek Wołkowycki wspólnie z dr Ewą Zaporą zaprezentowali niezwykłą kolekcję grzybów, tzw. Fungarium oraz opowiedzieli o badaniach prowadzonych w Instytucie Nauk Leśnych.
Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, przewodniczący i członkowie kół Polskiego Towarzystwa Leśnego (Puszcza Białowieska, przy Nadleśnictwie Żednia, przy Nadleśnictwie Bielsk), uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży, studenci leśnictwa z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Koła Naukowego Leśników INL PB.
Uczestnicy jednoznacznie stwierdzili, że jest potrzeba organizacji kolejnych tego typu spotkań, do czego organizatorzy odnieśli się pozytywnie i zapowiedzieli kolejne seminaria naukowe o ciekawej tematyce.