Lista aktualności Lista aktualności

Skąd się biorą lodowe włosy?

Lodowe włosy to zdumiewające i rzadkie zjawisko, jeszcze do niedawna nie wiedziano, jak powstaje. Źródła podają, że po raz pierwszy lodowe włosy opisano w 1918 r., ale tajemnicę ich powstawania udało się naukowcom odkryć dopiero kilka lat temu.

Lód wyglądający jak włosy powstaje przy udziale grzybów znajdujących się w gnijącym drewnie, obumierających częściach roślin, przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera. Co ciekawe, tego typu formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej – w tym w Polsce.

Do powstania tego wyjątkowego zjawiska przyczynia się grzyb – Exidiopsis effusa, czyli łojówka różowawa. Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Niestety, po dotknięciu, lód szybko się topi.

Owocnik łojówki różowawej jest rozpostarty, ściśle przylegający do podłoża, skórzasty i cienki. Powierzchnia jest woskowata i nieco błyszcząca. Jego rozmiar jest bardzo różny – od bardzo małego do bardzo dużego. Również kształt jest bardzo zmienny – od kolistego lub owalnego do różnokształtnego. W stanie wilgotnym staje się galaretowaty i przeźroczysty, w stanie suchym ma barwę białawą, różowawą, nieco fiołkową lub szarawą. Barwa biaława pochodzi od zarodników pokrywających owocnik. Łatwo się ścierają i wówczas owocnik jest różowawy, nieco fiołkowy lub szarawy. Po wysuszeniu tworzy bardzo cienką, białą, czerwoną, lub szaro-białą skorupę.

Podstawki (struktura wytwarzająca zarodniki) mają jajowaty, elipsowaty lub gruszkowaty kształt. Budowa zarodników i ich rozmiary są ważną cechą diagnostyczną przy identyfikacji gatunków grzybów. Zarodniki łojówki przypominają ziarenka ryżu.

O lodowych włosach na naszej stronie internetowej pisaliśmy już w listopadzie 2020 r.