Asset Publisher
Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
22 maja obchodzimy Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej (ang. International Day for Biological Diversity).
Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został zapoczątkowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 2000 roku, a jego celem było upamiętnienie konferencji w Nairobi (22 maja 1992), na której przedstawione zostały efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności.
Różnorodność biologiczna to jeden z gorących tematów biologii. Wciąż ją poznajemy, analizujemy jej funkcjonowanie oraz znaczenie dla ekosystemów i dla człowieka.
Czym jest różnorodność biologiczna?
To zróżnicowanie wszystkich form życia występujących na ziemi: roślin, zwierząt, grzybów i mikroorganizmów – zarówno tych rzadkich i cennych, jak i tych pospolitych.
Różnorodność biologiczna ma co najmniej trzy poziomy.
Najbardziej oczywisty jest poziom gatunkowy, utożsamiany przede wszystkim z bogactwem gatunkowym, czyli liczbą gatunków.
Powyżej poziomu gatunkowego mamy poziom ekosystemowy, czyli zróżnicowanie ekosystemów. Każdy ekosystem ma swoją specyfikę i pewną liczbę gatunków wyłącznych.
Poniżej poziomu gatunkowego istnieje zróżnicowanie genetyczne: poziom zmienności genetycznej gatunków.
Na bogactwo gatunkowe na danym obszarze wpływ ma wiele czynników, takich jak położenie geograficzne, klimat, ukształtowanie powierzchni, czy głębokość i chemizm wód.
Mimo rosnącej świadomości, że różnorodność biologiczna jest globalnym dobrem o ogromnej wartości dla obecnych i przyszłych pokoleń, ludzkość wciąż przyczynia się do jej spadku.
Co zagraża bioróżnorodności? Zagrożenia wiążą się przede wszystkim z działalnością człowieka – niszczeniem siedlisk np. pod inwestycje, w związku z intensywnym rolnictwem, z nadmiernym eksploatowaniem lasów, z zanieczyszczeniami, ze zmianami klimatu, z wędrującymi wraz z ludźmi gatunkami inwazyjnymi.