Asset Publisher Asset Publisher

W Nadleśnictwie Hajnówka obchodzono Dzień Drzewa.

Z okazji Dnia Drzewa w sobotę w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Hajnówka odbyły się warsztaty edukacyjne. Można było poznać gatunki występujące w Puszczy Białowieskiej, prześledzić cykl życia drzew i krzewów od nasiona do dorosłego osobnika, a także wziąć udział w konkursie i pomalować torbę. Zajęcia przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Hajnówka.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją "Nasiona. Kapsuły życia", uczestnicy słuchali o nasionach drzew i krzewów, mogli je zobaczyć na zdjęciach i poznać ich rolę w życiu lasu. Następnie odbył się spacer z leśnikiem, który omówił różne gatunki drzew występujących w Puszczy Białowieskiej, pokazał dęby, graby, brzozy, świerki, sosny i topolę osikę, ich charakterystyczne cechy i wygląd zewnętrzny oraz nauczył jak rozróżnić poszczególne gatunki drzew.

Ponieważ Dzień Drzewa odbywał się na terenie Szkółki Leśnej, uczestnicy zajęć mieli okazję zwiedzić to miejsce i dowiedzieć się o tym jakie rośliny są tu uprawiane. Szczególnie ciekawy był proces termoterapii żołędzi, które przygotowywane są do przechowywania w chłodni, by wiosną służyć jako materiał wysiewany w szkółce.

Uczestnicy warsztatów wzięli też udział w Leśnej Familiadzie przygotowanej na wzór znanego teleturnieju. Zawodnicy zostali podzieleni na 2 drużyny o nazwach Borsuków i Jenotów. Pytania związane były z przyrodą Puszczy Białowieskiej, szkółką leśną, drzewami i nasionami. Turniej wygrała Drużyna Jenotów.

Na zakończenie warsztatów można było puścić wodze fantazji i pomalować własną torbę.

Dzień Drzewa był pierwszą z cyklu przyrodniczych imprez, które Nadleśnictwo Hajnówka planuje przeprowadzać w salach edukacyjnych Szkółki Leśnej.

 

tekst: Marta Chmielińska Gazeta Współczesna

fotografie: K. Komar Nadleśnictwo Hajnówka