Asset Publisher Asset Publisher

Studenci leśnictwa pomagają zachować stanowisko ważnego motyla

Studenci leśnictwa Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w ramach obozu naukowego zabrali się do ciężkiej pracy – usuwania inwazyjnego gatunku nawłoci kanadyjskiej.

O nawłoci kanadyjskiej pisaliśmy tu:

https://hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/niszczymy-wyrywamy-zwalczamy-nawloc-kanadyjska-zagrozenie-dla-rodzimej-przyrody

 

W dwóch letnich, wakacyjnych terminach młodzież z Koła Naukowego Leśników inwentaryzowała i wyrywała kępy nieproszonej nawłoci na terenie Nadleśnictwa Hajnówka wzdłuż drogi hajnowskiej oraz na Górniańskich Łąkach.

Droga hajnowska jest jednym z najczęściej odwiedzanym szlakiem przez turystów oraz mieszkańców regionu. Podczas prac studenci prowadzili również akcję informacyjną dot. podejmowanych działań ochrony czynnej na rzecz naszej rodzimej flory.

Na Górniańskich Łąkach, na stanowisku rzadkiego i ważnego motyla z Dyrektywy Siedliskowej – przeplatki aurinii (tzw. gatunku Natura 2000) studenci usuwali nawłoć, tym samym powstrzymali jej sukcesje w pobliżu czarcikęsa łąkowego. Czarcikęs jest jedyną rośliną żywicielska gąsienic przeplatki aurinii. Nawłoć hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków roślin, przez co powoduje spadek różnorodności biologicznej wśród roślin naczyniowych. Wyrywanie nawłoci zapobiegnie kolonizacji tego gatunku na cennym fragmencie łąki. Z powierzchni objętych działaniami ochronnymi młodzi leśnicy wynieśli kilkanaście wielkich worków niechcianej rośliny.

O przeplatce aurinii pisaliśmy tu:

https://hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/5Tvh/content/jeden-motyl-jedna-roslina

 

Zadanie realizowane było w ramach projektu Akademii Fundacji BOŚ.