Lista aktualności Lista aktualności

Babie uszy

Wiosna to czas kiedy o grzybach myślimy raczej rzadko. Częściej zachwycamy się rozwijającymi listkami roślin i ptasimi powrotami. A jednak na dnie lasu pojawiają się ciekawe wiosenne grzyby.

Ta pofalowana mózgowato główka na krótkim grubym trzonie – to piestrzenica olbrzymia. Swoim oryginalnym kształtem przyciąga uwagę spacerowiczów.

Piestrzenice te pojawiają się od marca do maja. Najczęściej rosną w widnych lasach liściastych, na ziemi i rozkładających się w niej resztkach drewna.

Owocniki są bardzo lubiane przez ślimaki.

W Puszczy Białowieskiej, na siedliskach borowych znajdziemy również bardziej popularną piestrzenicę kasztanowatą (potocznie nazywana babie uszy).  Ale uwaga: jest niebezpiecznie trująca.

Innym spotykanym w Nadleśnictwie Hajnówka grzybem z tej rodziny jest piestrzenica infułowata, o równie ciekawym kształcie. Nazwa pochodzi od słowa infuła - wysokie liturgiczne nakrycie głowy i znak godności chrześcijańskich dostojników kościelnych.

W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów. Ma status V – gatunek narażony na wymarcie.

Jednak na te okazy trzeba poczekać do jesieni.

Piestrzenice są często mylone ze smardzami. Jednak główki owocników smardzy są głęboko jamkowate a piestrzenic łagodnie pofalowane.