Asset Publisher Asset Publisher

Ogłoszenie o sprzedaży choinek

Informujemy o sprzedaży choinek na placu Nadleśnictwa Hajnówka

 


Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka zachęcają do stawiania żywych ekologicznych choinek

Leśnicy zachęcają do stawiania w domach żywych ekologicznych choinek, prosto z lasu. Sztuczna choinka jest wygodna, może służyć przez kilka lat i nie wymaga sprzątania. Żywy świerk czy jodła wypełniają nasze domy zapachem lasu, aromatem żywicy i udekorują prawdziwą zielenią. Wszystko stworzy świąteczną magię i niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat.

18 i 21-23 grudnia oraz 4- 5 stycznia Nadleśnictwo Hajnówka będzie prowadzić sprzedaż żywych choinek świerkowych.

Leśnicy co roku sprzedają średnio 150 choinek, o wysokości od 0,5 do 4 metrów i wyżej. Najwięcej oczywiście takich, które mieszczą się w naszych domach. Za takie trzeba zapłacić 21-26 złotych. Spotykamy się również z zamówieniami specjalnymi, na drzewka wyższe, np. do ustawienia w kościołach, cerkwiach i miejscach publicznych. Leśnicy dostarczają też choinki do wielu instytucji publicznych.

 

Choinka to element bożonarodzeniowej tradycji. Pierwotnie związana była z  pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie nieodłączna ozdoba w czasie świąt. Jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiła się w X VI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowała jako rajskie "drzewo dobrego i złego" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z  papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej.

W XIX wieku choinka zawitała w Anglii i Francji, a potem do krajów Europy Południowej. Od tej pory jest najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Leśnicy zachęcają do stawiania w domach żywych ekologicznych choinek, prosto z lasu.

Sztuczna choinka jest wygodna, może służyć przez kilka lat i nie wymaga sprzątania. Żywy świerk czy jodła wypełniają nasze domy zapachem lasu, aromatem żywicy i udekorują prawdziwą zielenią. Wszystko stworzy świąteczną magię i niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat.
Sztuczne drzewka nie są ekologiczne. Zarówno ich produkcja jak i utylizacja powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. Jeśli plastikową choinkę wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat.

Aby drzewko w domu przetrwało jak najdłużej, nie należy go kupować zbyt wcześnie. Im później kupimy, tym dłużej będzie zdobić nasze domy. Nie stawiajmy też choinek przy gorących grzejnikach i kominkach. Jest to szczególnie ważna uwaga dla mieszkańców naszego regionu, u których święta obchodzone są często podwójnie: 25 i 26 grudnia (wyznania katolickiego) oraz 7 i 8 stycznia (wyznania prawosławnego).

Część wiadomości i zdjęcie źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Choinka